„Frida Kahlo a festményein, fotóin, az öltözékével, a jelenlétével tette mindezt. Érzelmi, fizikai fájdalmak felszabadítása a mindennapjaiban és művészetében, és kapcsolataiban. Felmerülhet a kérdés, Frida képes gyógyítani minket? Emlékeztet minket arra, hogy a művészet nem csupán valamiféle luxus vagy szimpla esztétikai törekvés, hanem létfontosságú kapaszkodó, mélymerülés a megküzdéshez, a megértéshez és a túléléshez. Valójában Frida gyógyító szeretett volna lenni, orvosi egyetemre járt, és végül azzá vált, mert képein keresztül hozta fel és tette láthatóvá a láthatatlant, mutatja az utat, hogyan lehet potenciállá, erővé tenni a gyengeségeinket, a pusztító fájdalmainkat, a csalódásainkat, a betegségeinket, a gyengeségeinket. Ebben rejlik az erő, ezt megmutatni. Önmagát tárta fel a szó fizikai és művészi értelmében is.” (Rieger Johanna)
A korlátozott férőhely miatt az eseményen való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a programra az anna.kasztovszky@maimano.hu e-mail címen lehet, a tárgy rovatba kérjük beírni: Tárlatvezetés – január 10.
A résztvevők száma maximum 35 fő.
A tárlatvezetésen a regisztrált látogatók a kiállításra szóló, elővételben vagy aznap váltott kedvezményes vagy teljes árú (diák, nyugdíjas vagy felnőtt) belépőjeggyel, valamint a programokra szóló kiegészítőjeggyel együtt vehetnek részt.
Rieger Johanna közel 20 évig kulturális szerkesztő-riporterként hagyott nyomokat. Az MTVA archívumban ott vannak a riportok, kisfilmek, heti magazinok, dokumentumfilmek, melyeket készített. Később képes volt nagyobb váltásra, és a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galériára kiállításainak videósaként, egyszemélyes multifunkcionális stábként sok szépségeket látott, tehetséges művészeket, kurátorokat, restaurátorokat, múzeumpedagógusokat ismert meg. A két jelentős múzeum kisfilmjeit készítette 7 éven keresztül, megfogalmazása szerint flowban volt. Megújulni 50 éves kora felett is volt energiája, immáron van helye a jóga közösségben és van helye átadni az energiákat, a tapasztalatait jógaoktatóként, önismereti női körök vezetőjeként is. A Glamour magazin szerzőjeként ír jelenleg, szeretné a kulturális újságírói és mély önismerettel eltöltött tapasztalati utamat is beleírni a cikkekbe, hiszen ahogy Weöres Sándor írta: „Önmagad beutazása: a mindenség beutazása.”
A Frida Kahlo fotógyűjteménye című kiállítás a mexikói művésznő életének rejtett pillanataiba enged bepillantást, új szemszögből láttatva a latin-amerikai művészet egyik legrejtélyesebb és legemblematikusabb alakjának viharos sorsát. A 2009-es mexikóvárosi bemutatója óta a kiállítás a világot járja, húsz városban már közel egymillióan keresték fel. Magyarországon a Mai Manó Házban lesz először látható, 2024. október 18. és 2025. január 12. között.
Bármilyen fontos is volt számára a fotográfia, Frida gyűjteményének egy részét évtizedekre elrejtették a nyilvánosság elől. Amikor 1954-ben meghalt, férje, Diego Rivera a mexikói népnek adományozta a Kék Ház néven ismert mexikóvárosi otthonukat, hogy ott egy, Frida életének és munkásságának szentelt múzeumot rendezhessenek be. A Frida Kahlo Múzeum mára a világ egyik leglátogatottabb kiállítóhelyévé vált. Diego arra kérte a múzeumot, hogy Frida számukra átadott alkotásai és tárgyai közül néhányat zárjanak el az emberek kíváncsi tekintete elől. Ez a fő oka annak, hogy a több mint hatezer fényképet, néhány rajzot, levelet, gyógyszert és ruhát tartalmazó személyes archívum öt hosszú évtizeden át rejtve maradt a nyilvánosság elől. Szinte mitikus aura övezte a fürdőszobát a Kék Házban, amelyet e kincsek őrzésére kijelöltek.
Tájékoztatjuk, hogy eseményeinken hang- és képfelvétel készülhet, amelyből a Mai Manó Ház részleteket használhat fel az intézmény programjainak népszerűsítése céljából.