A leglátogatottabb blogbejegyzések – 2019. április

1. Balogh Rudolf (1879-1944) élete és ritkán látott felvételei – Tőry Klára írása

Balogh legmaradandóbb képein az alföldi-pusztai táj szépségét, a sík vidék, a nagy szabad terek végtelenségét, lenyűgöző hangulatát érzékeltette. Pusztai tárgyú képei Petőfi, Juhász Gyula költeményeire, Liszt rapszódiáira emlékeztetnek, az alföldi festők rokonának érezzük, nem véletlenül nevezték a magyar puszta nagy fényképköltőjének.

2. A fotótörténet híres szerelmespárjai XI. – Lucia Schultz és Moholy-Nagy László

Az 1894. január 18-án született Lucia a prágai egyetemen korábban filozófiát és művészettörténetet hallgatott, majd különböző könyvkiadóknak dolgozott, színházi kritikákat írt és verselt Ulrich Steffen álnéven. Luciához fűzödő kapcsolatában Moholy-Nagy igazi művésszé ért. Lucia kivételes intelligenciát és óriási munkafegyelmet társított Moholy vízióihoz.

3. A HÉT FOTÓSA: Sally Mann, Amerika legjobb fotográfusa (18+)

A címben olvasható Amerika legjobb fotográfusa titulust a Time magazin szerkesztői adták 2001-ben Sally Mann, fotográfusnőnek. Az amerikai fotóművész 1951-ben született a virginiai Lexingtonban, ahol azóta is él és dolgozik. Nagyméretű fekete-fehér, beállított portréi nedves kollódiumos eljárással készülnek, és azt is tudni, hogy évek óta régi, sérült (megrepedt) lencsével fényképez. Mann számos díjat nyert, képei a legnagyobb múzeumok, mint pl. a MoMA gyűjteményében is megtalálhatók.

4. Lyukkamerával készült képek – Ma van a Nemzetközi Lyukkamera Nap

A lyukkamera alapesetben a létező legegyszerűbb leképező rendszer, mert mindössze egy dobozból áll, amelynek az egyik oldalán lyuk van, a vele szemben lévő oldalon pedig valamilyen fényre érzékeny anyag. Használhatjuk ezt az eszközt fényképezésre, de pusztán a minket körülvevő világ szemlélésére is. Akit megragadott egy camera obscurában látott kép, tegyen kísérletet, fúrja át a kiürült teásdobozát (szerintem legjobb az Earl Grey), ragassza körbe fekete szigetelőszalaggal a nagymama kalaposdobozát, vagy találjon ki bármit… mert mindennel, de tényleg bármivel lehet kiváló képeket készíteni. – olvashatjuk a Mai Manó Ház Camera Obscura – Kortárs sötét szobák című kiadványában Kincses Károly előszavát.

5. Hét érdekes sajtóhír az 1930-as évekből Moholy-Nagy László életéről

A jelenleg a Mai Manó Házban látható Moholy-Nagy László képeit bemutató kiállításunk egyik falszövegéből megtudhatjuk, hogy a Weisz László néven született képzőművész vezetéknevét nagybátyja iránti tisztelete jeléül tizennégy éves korában, 1909-ben Nagyra változtatta, a Moholy előtagot – gyermekkorának színhelye iránti szeretetből – pedig 1918 tavaszától használta először.

(borítókép: Fotó: Moholy-Nagy László: Lucia, 1920-as évek/1995, zselatinos ezüst © Magyar Fotográfiai Múzeum, részlet)

A galéria megtekintéséhez lapozzon!
No items found.

Értesüljön a legfrissebb hírekről!
Iratkozzon fel hírlevelünkre!

No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
Mai Manó, a fotográfus
Az épület első gazdája, Mai Manó, császári és királyi udvari fényképész
Kincses Károly: A Mai Manó Ház