A leglátogatottabb blogbejegyzések – 2019. február

1. Pécsi József (1889-1956) élete és ritkán látott felvételei – Tőry Klára írása

Pécsi Józsefnél sokoldalúbb, kulturáltabb egyénisége nemigen volt a magyar fotográfiának. Széles látókörrel és műveltséggel, nagy mesterségbeli tudással, elméleti felkészültséggel és fejlett esztétikai érzékkel rendelkező alkotó volt. Új hangot és színt hozott a magyar fotóművészetbe, kitűnő fotografikus látása, kifinomult ízlése festői kultúrával párosult. Mindenre fogékony, nyitott, kutató, kísérletező szelleme valóságos polihisztorrá tette, akit sokirányú tájékozottsága, univerzális érdeklődése alapján a reneszánsz művészet kései leszármazottjának tekinthetünk.

2. A HÉT FOTÓSA: Victoria Will – Portrék a Sundance filmfesztivál sztárjairól

“Azt szeretem ebben a technikában, hogy mennyire nyers lesz a végeredmény. Napjainkban a színes magazinok és a túlzottan retusált bőr korszakát éljük, de itt nincs hazugság, nem segít a Photoshop. Az első évben, amikor ezzel a technikával dolgoztam, nagy sikert arattam, és sokat tanultam a folyamat során…” – mesélte egy interjúban Victoria Will.

3. A fotótörténet híres szerelmespárjai X. – Tina Modotti és Edward Weston

Assuntina Modotti Udinében 1896. augusztus 17-én született, harmadikként a szülők hat gyerekéből. Apja Ausztriában, majd az USA-ban keres munkát, a családanya 1905-től egyedül neveli öt kisebb gyerekét. Tina 12 évesen már egy olasz selyemgyárban dolgozik, majd 1913-ban apja és nővére után megy, akik egy San Franciscó-i varrodában dolgoznak. Tina hamarosan itt lesz modell. Edward Weston is a városban van, a Panama-Pacific Expón állítják ki fotóit, de hogy megismerkednek-e, fényképez-e Tina divatcégénél, nem tudjuk.

4. Máté Olga (1878-1961) élete és ritkán látott felvételei – Tőry Klára írása

A műtermi portréfotografálás megújulásában fontos szerepet játszott néhány kiváló fotográfusnő. Gaiduschek Erzsi, Landau Erzsi, Révai Ilka mellett Máté Olga – mint monográfusa, E. Csorba Csilla írta – „a század elején indult fotós generáció legtehetségesebb nőtagja volt… Korának vérbeli haladó asszonya, álmai, vágyai Kaffka Margit hőseihez, magához az írónőhöz teszik hasonlóvá. Anya, független asszony, művész akart lenni, az élet teljességét e három együttes megvalósulásában kereste. Ahhoz, hogy élete sikeresnek nevezhető, sokban hozzájárult választott hivatása, a fényképészmesterség.”

5. A HÉT FOTÓSA: Nick Veasey, a röntgenfényképezés mestere

A röntgensugarak veszélyesek és az emberi szem számára láthatatlanok. Nincs szaguk, és nem érinthetjük meg őket. Izgalmas használni valamit, ami láthatatlan tárgyakat ismét láthatóvá teszi. Ez emlékeztet arra, amikor Anna Atkins botanikus a 19. század közepén cianotípiát használt egy olyan fotográfiai folyamat kifejlesztésére, amely lehetővé tette a pillanat befagyasztását kamera használata nélkül. Nagy öröm amikor látok valamit, ami nem volt látható. – mondta a svéd fotográfiai múzeumban, a Fotografiskában megnyitott kiállításán az 1962-ben Londonban született angol Nick Veasey, aki egy átalakított radarállomást használ fotóstúdióként Kent városában, ahol különleges röntgenképeinek nagy részét készíti.

(borítókép: Fotó: Pécsi József: Falun, 1927 © Magyar Fotográfiai Múzeum, részlet)

A galéria megtekintéséhez lapozzon!
No items found.

Értesüljön a legfrissebb hírekről!
Iratkozzon fel hírlevelünkre!

No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
Mai Manó, a fotográfus
Az épület első gazdája, Mai Manó, császári és királyi udvari fényképész
Kincses Károly: A Mai Manó Ház