KÉPzeld újra! – Pályázati útmutató

A Mai Manó Házban látogatható Eleanor Macnair: Újrateremtett pillanatok – A fotótörténet gyurmaikonjai című kiállítás központjában a fényképek újraértelmezése áll egy meglepő csavarral: a művész ikonikus fotókat rekonstruál Play-Doh gyurmával.

Gondolkodjunk együtt arról, mit jelent a másolás és az újraalkotás a digitális korban! Az alábbi útmutató segítségével te is újra alkothatod kedvencedet a fotótörténet ikonikus felvételei közül! A gyurmakép elkészítése kb. 30-45 percet vesz igénybe.

Miből és hogyan készülnek Macnair képei?

A művész a munkafolyamatot egyszerű háztartási eszközökkel végzi: vágódeszkán, sodrófával készíti el a gyurmaképeket, amiket például hurkapálcával, konyhakéssel mintáz meg.

Az alkotások gyorsan készülnek, mielőtt a gyurma száradni kezd. Miután kész a gyurma-modell, lefényképezi azokat, majd szétszedi a képet, így a gyurma újra felhasználható lesz a következő alkotáshoz is. Ez nem csak újrahasznosítás – ez kreatív varázslat, az elkészült képek mind kapcsolódnak egymáshoz. A megsemmisült gyurmaképek digitálisan élnek tovább, sőt nyomatok és kiállítások is születnek belőlük.

Tudtad? Macnair legtöbbször éjszaka, a konyhájában készíti el a műveket, és gyakran hallgat zenét a gyurmázás mellé. Inspirálódj te is az általa ajánlott lejátszási listából, próbáld ki, milyen zenére alkotni!

Mire lesz szükséged a kép újraalkotásához?

  • A megmintázáshoz használható eszközök (csipesz, olló, kés, hurkapálca stb.)
  • Sodrófa vagy üres üveg
  • Vágódeszka vagy kartonpapír alátétnek
  • Folpack fólia vagy irattartó bugyi
  • Színes Play-Doh gyurma
  • És persze egy fotográfia, amit újraalkotsz

Tipp: Liszt, víz és só keverékéből is készíthetsz gyurmát házilag, amit például ételfesték vagy természetes anyagok (kurkuma-, kakaó-vagy paprika por) segítségével tudsz színezni. Ha nem gyurmázni szeretnél, próbáld ki milyen, ha színes papírból vágod ki a formákat, és ezeket egymásra ragasztva alkotod újra a képet!

A gyurmakép-készítés lépései:

1. Válassz egy fényképet, amit szívesen újraalkotnál! Érdemes minél egyszerűbb képet választani nagy formákkal és kevés apró részlettel.

Fotó: Mai Manó és Tsa., 1894 (Bánkuti András gyűjteménye)

A portréfotót Mai Manó készítette, aki a fotográfia elismert alakjaként a 19. század végén nyitott saját műtermet a Nagymező utcában. Elegáns, festői képeit a ma is látogatható Napfényműteremben készítette, amiken leginkább a korszak előkelő polgárságát örökítette meg. Munkáiban a technikai precizitást a művészi szemlélettel kapcsolta össze, ezzel is hozzájárult, hogy a fotózást művészeti ágként fogadják el.

2. Keress róla egy nagy felbontású reprodukciót, ha tudod, nyomtasd is ki a képet, és használd sablonként az alkotáshoz!

3. A vágódeszkát óvatosan csomagold be a fóliával, hogy a gyurma ne tapadjon le túlságosan. Használhatsz A4-es kartont is átlátszó irattartó tokba csomagolva.

4. Figyeld meg alaposan a választott kép részleteit, nézd meg, milyen formákat tudsz elkülöníteni rajta! A háttér elkészítésével kezd: nyújtsd ki a gyurmát és terítsd ki a vágódeszkára.

5. A háttérből indulva a kép előtere fele haladva figyeld meg, hogy a formák hogyan rétegződnek egymásra! Képzelj el rétegeket a képben, és haladj rétegenként a formák meggyurmázásával. A kinyomtatott képet nyugodtan használd sablonkét, formavezetőként! Ne feledd, nem kell minden részletet megjeleníteni, válaszd ki a kép legfontosabb formáit, jellemzőit, színeit, amiből szerinted leginkább felismerhető lesz az újraalkotott kép!

6. Kísérletezz bátran a színekkel és a formákkal! Ha elkészült egy forma, helyezd óvatosan a kép már elkészült rétegére! Érdemes a nagy felületektől haladni a kisebbek felé.

7. Miután a formákból felépítetted a képet, az utolsó simítások következnek. Az aprólékos részleteket, mintákat gyurmából is megformázhatod, vagy akár hurkapálcával is belekarcolhatsz, rajzolhatsz a gyurmafelületekbe.

8. Ha elkészült a gyurmaképed, készíts róla fényképet! Válaszd ki, milyen megvilágításban készüljön a kép: szabadtéren, napsütésben vagy beltérben lámpafénynél?

Az alkotásodról készült képet küldd el nekünk – pályázz a KÉPzeld újra! pályázaton, ahol a legkreatívabb munkákkal instant fényképezőgépet, könyvajándékot, folyóirat-előfizetést és a Mai Manó Házba szóló éves belépőt is tudtok nyerni!

Jó alkotást!

A galéria megtekintéséhez lapozzon!
© Eleanor Macnair: Eredeti fotográfia: Robert Frank: Troli, New Orleans, 1955
© Eleanor Macnair: Eredeti fotográfia: Diane Arbus: Egypetéjű ikrek, Roselle, New Jersey, 1967
© Eleanor Macnair: Eredeti fotográfia: Mary Ellen Mark: A Damm család kocsijukban, Los Angeles, Kalifornia, 1987
© Eleanor Macnair: Eredeti fotográfia: Man Ray: Fekete és fehér, 1926
© Eleanor Macnair: Eredeti fotográfia: Jeff Wall: Hirtelen szélroham (Hokusai után), 1993
© Eleanor Macnair: Eredeti fotográfia: Erwin Blumenfeld: Doe Eye Vogue címlap (modell: Jean Patchett), 1950. január 1.
© Eleanor Macnair: Eredeti fotográfia: Cindy Sherman: Cím nélküli filmkép #21, 1978
© Eleanor Macnair: Eredeti fotográfia: André Kertész: Szatirikus táncosnő (Förstner Magda) 1926
No items found.

Értesüljön a legfrissebb hírekről!
Iratkozzon fel hírlevelünkre!

No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
Mai Manó, a fotográfus
Az épület első gazdája, Mai Manó, császári és királyi udvari fényképész
Kincses Károly: A Mai Manó Ház